Handbal: semifinalele Ligii Nationale

Hc Dinamo București , CSM București și AHC Potaissa Turda s-au calificat în semifinalele Ligii Naționale , după ce au câștigat și meciurile cu numărul doi din primul tur al fazei play-off.

13139004_1705184156423644_4084231730371576644_n
Dinamo a obținut calificarea in extremis , la loviturile de la 7 metri , dupā ce au avut şi bara porții alāturi de ei . După 31-23 în primul meci și condusā la pauzā cu 5 goluri 13-18 in meciul de la Călărași , Dinamo a egalat pe final , 31-31 , iar la loviturile de departajare s-a impus cu 5-4 , dupā ce prima loviturā de la 7 martri a Dunārii a fost paratā de bara porții , Irimuş fiind simplu spectator ! Deci , incā o datā , Dinamo a avut in fațā unul dintre cei mai incomozi parteneri de joc din acest sezon , doar un centimetru a lipsit ca sā se dispute şi meciul trei , decisiv , de altfel meritat de DUNĀREA dupā aspectul meciului .

Potaissa Turda a obținut o victorie clară , 36-28 , după 26-23 la Odorheiu Secuiesc , iar CSM București s-a impus cu 26-22 la Reșița, după ce câștigase și primul meci, cu 30-29 cu HC Adrian Petrea.

Singurul sfert de finală care nu s-a decis este cel dintre Steaua și Poli Timișoara. Steaua a învins în tur cu 29-26, iar Poli și-a luat revanșa pe Bega, cu 30-27.

Partida decisivă va avea loc în data de 4 mai, la Chiajna. Invinsa joacā cu DUNĀREA Cālāraşi .