Islanda-Portugalia 1-1

Ce meci! Ce atmosfera au creat suporterii veniti din Islanda!

Pentru nationala micului stat, Islanda cu o populatie cat Cluj Napoca (330 000 de locuitori), este un rezultat istoric. Prima participare la un turneu final al Campionatului European de fotbal, primul punct. Si ce punct, cu nimeni alta decat echipa lui Cristiano Ronaldo.

Portughezul Nani a deschis scorul, la Saint Etienne, in minutul 31 si meciul parea a fi foarte usor pentru lusitani. Portughezul a marcat golul cu numărul 600 in istoria Campionatelor Europene.

Imediat după pauza, în minutul 50, islandezul Bjarnason a dat lovitura si a egalat cu un sut din prima, din interiorul careului.

De remarcat si cei 10 000 de suporteri islandezi care si-au sustinut echipa, fiind de departe invingatori, in disputa cu spectatorii portughezi.

In Grupa F, Ungaria invins cu 2-0 Austria si conduce in clasament, dupa primele meciuri.

One thought on “Islanda-Portugalia 1-1